AKTUALITA

Jaká byla letošní sezóna pro Vitka Pavlištu?

Autor: Enervit Team
Datum:

1. Jak hodnotíš dosavadní průběh sezóny, co se povedlo a co naopak bys do příští sezóny rád zlepšil?
 
  Nakonec docela kladně. Sice se mi nepodařily jarní závody, na které jsem svojí přípravou cílil, ale v průběhu sezóny jsem se docela rozběhal a podařilo se mi zaběhnout slušné, nečekané výsledky. Svoji přípravou jsem letos směřoval k Pražskému maratonu, kde jsem se chtěl pokusit o splnění limitu na ME v Curychu. I když závod nebyl rozběhnutý zle, počasí bylo proti nám a nakonec se nikomu z českých běžců nepodařilo limit splnit. Nevyšel mi ani pardubický půlmaraton, na kterém jsem obhajoval titul mistra republiky a skončil jsem 3. Naopak mi letos vyšly snad všechny závody na kratších tratích od 3 po 10 km a posunul jsem si na nich osobní rekordy. Příjemným překvapením pro mne byly i medaile z MČR na 3000 m překážek, 5000 m a 10 000 m. 
 
2. Jaké máš plán na podzim, na jakých závodech tě ještě uvidíme?
 
  Jasný závodní plán ještě úplně nemám. Pohrávám si s myšlenkou zkusit ještě jeden maraton a napravit tak nevýrazný výkon z Prahy. Určitě poběžím za 14 dní půlmaraton v Ústí a podle výsledku se rozhodnu jak dál. Pokud zaběhnu solidně, zkusím ten maraton, v opačném případě odběhám ještě nějaké podzimní desítky a vrhnu se na přípravu na příští rok.
 
3. Prozraď nám, jak vlastně probíhá celoroční příprava atleta vytrvalce, tzn. kdy začíná sezóna a jaký má průběh?
 
  Základ mojí přípravy je v zimních měsících, kdy nezávodím a nabíhám nejvíc kilometrů. Jsou to většinou 4 měsíce běhání ve tmě, zimě, sněhu a vodě, takže nic moc příjemného :) V březnu už začínají první závody, které běhám ještě z plného tréninku na rozzávodění se. První důležitý závod bývá v polovině dubna MČR v půlmaratonu. Během závodní sezóny objem naběhaných kilometrů klesá, ale zase se zrychluje tempo. Většinou závodím až do konce října, pak si dám pár dní odpočinku a začínám znovu s přípravou novou sezónu.
 
 
4. Se svojí tělesnou dispozicí a skvělými vytrvalostními předpoklady, neplánuješ se více zapojit do prestižních běhů do vrchu?
 
  Běhání do vrchu je pro mne příjemné zpestření závodní sezony, ale zatím se mu naplno věnovat nechci. Když mi vyjde závod, tak jsem schopný běžet do vrchu solidně i z tréninku na rovinách. Letos se mi podařilo obsadit 14. místo na ME v běhu do vrchu ve Francii, což je pro mne docela úspěch :) Nicméně dokud se dokážu zlepšovat na silnici a na dráze, tak se budu věnovat těmto běhům. Jednou mě to určitě omrzí a pak by mě lákalo zkusit si nějaký delší horský běh. 
 
5. Jako bývalého běžce na lyžích se tě nemohu nezeptat, zda tě uvidíme třeba na startu lednové Jizerské 50?

  Na Jizerské 50 určitě ne :) Věnoval jsem se dříve severské kombinaci, to znamená, že jsme jezdili výhradně skate. Klasicky jsem sice také objel pár závodů s lyžaři specialisty, ale nikdy se mi v ní moc nedařilo. Nemám ani na klasiku vybavení. Maximálně bych asi dokázal ujet Jizerskou 30 :) Vzhledem ale k náročnému běžeckému tréninku v zimě se na lyže dostanu asi tak 5x za sezónu.

SPOLUJÍZDA

Nabídka
Poptávka
15-05-2014 15:11:17
Holešov -> Kouty nad Desnou